Hoşçakal Dost, İyilikle Kal

Bu yazı 28 Kasım 2015 tarihinde Jiyan‘da yayımlanmıştır.

Tahir Elçi’nin yerde öylece yatan bedenini ilk gördüğümde herkes gibi benim de aklıma Hrant geldi. Güvercin tedirginliğinde olan insanı vurdukları gibi vurdular Tahir Abi’yi. Kaldırımlar buz gibi oldu ve beton yığınları üzerimize üzerimize gelmeye başladı. Tahir Abi’yi vuranlar düşünceleri de vuracaklarını sandılar ancak yanıldılar. Bakın; düşünceler hala hayatta ve şu anda klavye başında bu satırları yazıyor. Belki ayakkabısının altı delik değildi ama, ona sıkılan kahpe kurşun bizlerin yüreğini delik deşik etmişti bile.

Aslına bakarsanız katillerinin bulunmasını önemsemiyorum sanırım. Bunun sebebi ise hissizleşmeye başlamak olsa gerek. Ne önemi var ki? Hamam Böceği 5000 yıl hapis yatsa ne fark eder? Tahir Abi artık gitti ve olmayacak. O tuhaf insanlar dünyada özgürce gezse ne olur, yakalanıp idam edilse ne olur. Zira ölümlerden intikam duygumuzu tatmin edecek insanlar olsaydık, iktidardaki katillerden zerre farkımız olmazdı.

Toplumun belleği maalesef rüzgardaki pamuk şekeri gibi. Pamuk uçup dağılır, ancak onun dağılmasını engelleyen şey şekerinin sulanmasıdır. Bizlerin belleği de pamuk gibi. Ve ancak gözyaşı, kan ve adaletsizlik görünce dağılmaktan kurtuluyoruz. Dağılmıyoruz ancak eskisi gibi de olamıyoruz. Sürekli eksiliyoruz, eksiliyoruz, eksiliyoruz…

Katilleri sistem yaratır. Bu cinayette ise, şiddet dilini ve hedef gösterme politikalarını benimsemiş siyasilerin ve dişlerine kan değen vatandaşların çok büyük bir payı var. Belki de hiçbir şekilde hiçbir bilgisi olmayan ve görevi insan vurmak olan bir kişi, kürtlerin katledilmesini isteyen tüm insanlar adına tetiği çekti ve koşarak uzaklaştı. Murathan Mungan’ın da dediği gibi o yüzden o çekilen tetikte sadece bir tane parmak izi yok. Oy uğruna savaş başlatanların, Kürdistan’da çocukları tarayanların, oluk oluk kan akıtmak isteyenlerin nefretten artık çürümüş ruhların parmak izleri var.

Saatler geçti ve Tahir Abi’nin kanı kurudu. Üzerimize başımıza sildik. Her tarafımız, bedenimiz kanla doldu. Uğur Mumcu’nun, Kışlalı’nın, Metin Göktepe’nin ve nice bilip bilmediğimiz insanın kanının üzerimize sindiği gibi.

Tahir Abi de gittikten sonra meşhur olacak. Sözlüklerde yüzlerce entryler girilecek şahsına dair. Hedef gösterilirken yanında olmayanlar, timsah gözyaşları ile eşlik edecek Tahir Abi’yi uğurlamaya. Senede bir gün hatırlayacağız ve anacağız. Ülkenin binlerce faili meçhulünden sadece biri olarak belleklerimize ve öfkemize kazınacak.

“Bir gün öldürülen aydınlar da dirilse; mayınlarla dolu ölüler ülkesi’nin kaldırımlarında yürüse… altı delik ayakkabıları, kan içindeki elbiseleri, kırık gözlükleriyle… düşe kalka yürüseler kasvete bürünmüş sokaklarda… kurşunların ve bombaların soğukluğu hala vücutlarında, ölümün acı kokusuyla doyamadıkları hayatın tatlı kokusu burunlarında… daha net görünse keşke, yaşayan insanların daha ölü olduğunun resmi…”

Ahmet Kaya diyordu ya “Tarih, sadece Kürtçe şarkılar söylemek istediği için ülkesinden kovulan bir insanın hikayesini elbette bir gün yazacaktır. Ama ben öldükten sonra değil, şimdi anlaşılmak istiyorum.” diye. Ahmet Kaya örneğinde bu olmadı, Hrant’ta da olmadı, bugün de olmadı. Ama olacak. Mutlaka olacak. Mutlaka başaracağız.

Yorum Bırakın:

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır

Site Footer